Kronika kodowania: historia Mateusza

»Stwórz swój plan, podziel się nim i trzymaj się go«

Mateusz Tomala

Senior Consultant

Mateusz rozpoczął swoją przygodę z programowaniem, gdy miał 13 lat, będąc w świecie komputerowych gier RPG (Role-Playing Games). Im więcej grał, tym bardziej pragnął zrozumieć i móc “rozmawiać” z komputerem. Mateusz sam nauczył się pierwszego języka programowania, czytając teksty z wypożyczonej płyty CD. Niezmiernie wolne połączenie internetowe, które „skrzeczało i piszczało” to już odległa przeszłość, i jedna z wielu trudności, których Mateusz pokonał, aby zostać starszym konsultantem w Netcompany, gdzie na co dzień pokazuje swoje zaangażowanie i umiejętności.

Młodemu Mateuszowi bardzo spodobało się kodowanie. Dobrze pamięta uczucie sukcesu, kiedy zobaczył, że w końcu może komunikować się z komputerem, a nie tylko grać w gry. Bardzo polubił tę nową umiejętność i dlatego zaczął poświęcać coraz więcej czasu na naukę programowania.

Wkrótce po tym, Mateusz stworzył swoją pierwszą stronę internetową. Musiał jednak zmierzyć się z dwoma wyzwaniami. Pierwszym była ograniczona ilość pamięci, a drugim bardzo wolne i niestabilne połączenie internetowe. “Spędziłem całą noc przesyłając 100 kilobajtów. Wtedy to był naprawdę duży transfer. Modliłem się, aby nikt nie zadzwonił, bo to zerwałoby połączenie i przerwało cały proces.”

Od sesji graczy do zadań zespołowych

Mijały lata, a zamiłowanie Mateusza do gier RPG nie zmieniło się. Co ciekawe, Mateusz dowiedział się o Netcompany od innego gracza RPG w 2019 roku. Fakt, że programista związał się z jedną firmą na sześć lat, wzbudziło zainteresowanie Mateusza, który postanowił dowiedzieć się czegoś więcej o firmie. “Zostałem zatrudniony jako konsultant i zaraz po tym, jak dołączyłem do Netcompany, zapisałem się do klubu RPG After Dark. Obecnie jestem też przewodniczącym klubu pokerowego.”

W obszarze zawodowym, Mateusz ma teraz więcej obowiązków kierowniczych. Chociaż w jego obecnej roli kodowanie zeszło na dalszy plan, to wciąż postrzega swoje obowiązki w zbliżony do niego sposób. “To ciągły proces żonglowania procedurami i pracy z algorytmami – z tym, że teraz wpływają one na projekt, zespół i ludzi”.

"Kiedy usunę wszystkie niewiadome z nastawienia innych i znam wartość każdej zmiennej, mogę lepiej zaplanować naszą pracę."

Mateusz Tomala

Sekretny kod dobrych relacji

Mateusz uważa, że każdy człowiek ma swój algorytm. To taki rodzaj klucza, który pozwala odkryć i lepiej zrozumieć innych. Dlatego zawsze stara się być uważnym i słuchać, by poznać sposób myślenia i styl komunikacji każdej osoby. “Rozgryzienie tego, uważam za moje wyzwanie. To jak tajny kod, który pomaga nam wzmocnić nasze zespoły. Kiedy usunę wszystkie niewiadome z nastawienia innych i znam wartość każdej zmiennej, mogę lepiej zaplanować naszą pracę.”

Strategia planowania

Mateusz rozpoczyna każdy dzień mając w głowie jasny plan. Planuje działania nie tylko na dany dzień, ale też na nadchodzące miesiące, a nawet lata. Mateusz uważa, że mając ustalony plan jest spokojny i czuje się pewniej dokonując wyborów. “To ty decydujesz… Musisz tylko podążać swoją ścieżką, aby osiągnąć założone cele. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że idziesz ścieżką, którą zaplanował ktoś inny. Dlatego najlepiej stwórz swój plan, podziel się nim i trzymaj się go”.